Максимизација на видливоста на резултатите од СПИДЕ проектот преку успешна организација на Мултиплицирачки настан   Во рамки на проектните активности на проектот СПИДЕ, на 4ти Декември, во просториите на Факултетот за бизнис економија беше организиран Настан за промоција на проектните резултати (Мултиплицирачки настан).
Известување за одржување на настан за промоција на постигнатите резултати од проектот “SPIDE”
  Во рамки на предвидените проектни активности од проектот “SPIDE” на 04.12.2018 во просториите на Факултетот за бизнис економија ќе се одржи настан за промоција на постигнатите резултати од проектот (Multiplier Event).
Студенти од Факултетот за бизнис економија освоија прво место на StudentHub настан организиран при Универзитот во Љубљана   Во рамки на проектните активности на проектот СПИДЕ, 4 студенти од Факултетот за бизнис економија учествуваа на 7-дневен настан организиран од Факултетот за администрација (Универзитетот во Љубљана).
Гостинско предавање на Универзитетот во Љубљана   Д-р Анета Васиљевиќ-Шикалеска, на 23 и 25 Октомври, 2018, одржа предавања на тема  “The Circular Economy: Barriers and Opportunities for SMEs” и “Life Cycle Analysis” за група на студенти од додипломски и последипломски студии на Факултетот за администрација при Универзитет во Љубљана (Словенија).
Објавен е новиот, 20-ти број од Списанието за одржлив развој во издание на Факултетот за Бизнис економија. Истиот можете да го погледнете на следниот линк.

Акредитирани 4 годишни студии

Одборот за акредитација и евалуација на Високото Образование на Република Македонија донесе решение за акредитација на студиската програма Економија, прв циклус на четиригодишни студии на Приватната високообразовна установа – висока стручна школа „Факултет за бизнис економија“ – Скопје.

Студиската програма е во траење од 8 семестри и претставува прва акредитирана четиригодишна студиска програма од областа на економијата на приватна високообразовна установа во Македонија.

Достапните модули за студирање се:

• Финансии
  • Маркетинг
  • Сметководство и ревизија
  • Економска теорија

По завршените студии на студиската програма, студентот се стекнува со целосни 240 ЕКТС и со звање Дипломиран економист (анг. Bachelor of Economics), од научно-истражувачко подрајче „Економски науки“.

Додипломските студии се базирани на интегриран мултидимензионален пристап за развивање и имплементација на наставните програми преку интерактивни методи на предавање. Учењето преку работа (“Learning by doing”), студентската пракса и меѓународната размена на студенти  обезбедуваат единствен и значаен профил на идни менаџери во областа на маркетинг, финанси, банкарство, финансии на претпријатие, економски теоретичари и сметководители.

За подетални информации јавете се во службата за студентски прашања на (02) 2402 160 или (02) 2402 161.