Повик за објавување на трудови во Списанието за одржлив развој   Уредувачкиот одбор на Списанието за одржлив развој објавува повик за публикување на трудови за 21 број на списанието.
Објавен е новиот, 19-ти број од Списанието за одржлив развој во издание на Факултетот за Бизнис економија. Истиот можете да го погледнете на следниот линк.
Упис во академската 2018/2019   Почитувани, отворен е конкурсот за упис во академската 2018/2019-та година. Условите за упис на Факултетот за бизнис економија се:
ФБЕ влегува во мрежата на CEEPUS   Факултетот за бизнис економија – Скопје, за учебната 2018/2019 година, се приклучи на проектот CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies), како дел од две мрежи, Managerial Processes and its Optimization and Valuation и Applied Economics and Management.
Атрактивна можност само за студенти на ФБЕ   Почитувани студенти, Факултетот за бизнис економија и Институтот за бизнис еконономија ве повикуваат да пријавите интерес за...

Општи информации за списанието

Списанието за одржлив развој е интердисциплинарно списание кое ги опфаќа економски, социолошките и еколошките аспекти на одржливост, а се објавува на квартално ниво. Областите на списанието ги опфаќаат трите основи на економската, социјалната и еколошката одржливост. Сите овие аспекти се сметаат како релевантни за објавување на трудови во списанието.

Уредувачкиот одбор прегледува текстови од следниот вид според COBISS класификацијата: Оригинални научни трудови (вклучувајќи оригинални резултати, презентирани според IMRAD шемата); рецензии (анализа, евалуирање и синтеза на веќе објавени информации); кратки научни трудови (вклучувајќи оригинално истражување и резултати) и професионални трудови (ставајќи акцент на употребливоста и имплементацијата на веќе постигнати резултати). Трудовите наменети за конференции не се вклучени во ниедна од гореспоменатите секции. Сите други видови на трудови според COBISS класификацијата нема да се земат во предвид за рецензирање.

Списанието за Одржлив развој официјално од седмиот број се приклучува на реномираната датабаза на EBSCO, во датабазата на CEEOL, како
и во датабазите на Business Source Complete и Sustainability Reference Center. Со тоа, научните трудови објавени во Списанието ќе бидат достапни во горенаведените датабази за цитирање и пребарување од страна на други истражувачи.

Цели

Целите на овој журнал се преку научни сознанија, дискусии и размена на мислења да придонесе кон имплементирање и зајакнување на разбирањето за одржливоста како “состојба на умот” на академската и бизнис заедница. Оваа цел ќе се постигне преку објавување на статии за сите аспекти на профитабилност, социолошко управување и еколошки пријателски бизнис решенија.

Главен уредник:

Анета Васиљевиќ Шикалеска, Факултет за бизнис економија - Македонија